Posty bez odpowiedzi | Aktywne tematy Dzisiaj jest sobota 20 kwie 2024, 16:22


Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Rozmnażanie roślin 
Autor Wiadomość
Administrator
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post Rozmnażanie roślin


Rozmnażanie roślin to dość ciekawy sposób, aby, w przypadku roślin dających się łatwo ukorzenić, stworzyć żywopłot czy inne aranżacje ogrodu. Warto do tego celu przyswoić wiedzę z tym zagadnieniem, wbrew pozorom rozmnażanie roślin to zajęcie dla każdego. Mowa tu o prostym sadzonkowaniu, bo zagłębianie się w szczepienia, transplantacje, in-vitro: wymaga jednak poświęcenia dużej ilości czasu na przyswojenie wiedzy w danym zakresie. W dzisiejszym filmie chciałem w prosty sposób przedstawić jak za pomocą sadzonek zielnych i półzdrewniałych możemy pomnożyć nasze "krzaki".
Lokalizacja "rozmnażalni"


Nasza rozmnażalnia wcale nie musi być specjalnie "budowana" w celu rozmnażania roślin. Równie dobrze możemy odchwaścić grządkę (czytaj "Odpowiednie podłoże") i nawet bez komponowania specjalnej mieszanki ziemi możemy po prostu włożyć rośliny do gleby i czekać. Oczywiście miejsce musi być zacienione, aby woda nie transpirowała z tkanek roślinnych.
Najlepiej jednak, kiedy zbudujemy prowizoryczny inspekt z desek i z folii. Do tego celu wystarczy wykopać prostokąt o wybranych wymiarach, obłożyć deskami (najlepiej je zakopać, przynajmniej 10cm), przybić gwoździami bądź wkrętami, na zawiasach można zrobić prostą ramkę owiniętą folią (warto zrobić dodatkowe wzmocnienia ramy - u mnie, podczas burzy, z powodu dużej ilości deszczu listewka się złamała, nie dawałem żadnych wzmocnień), a żeby regulować wysokość otwarcia można po prostu na kolejnym zawiasie przykręcić kolejną listewkę o odpowiedniej długości. Ogólne priorytety: cień, wilgotność, przepuszczalna gleba.

Odpowiednie podłoże


Uniwersalne podłoże do sadzonkowania roślin okrytonasiennych (liściastych) powinno składać się z torfu odkwaszonego oraz z piasku rzecznego, gruboziarnistego w proporcji 1:1. Przed użytkowaniem, podłoże musimy wyrównać, rozgnieść większe bruzdy, odchwaścić i obficie nawodnić.

Narzędzia


  • Ostry sekator, nie miażdżący pędu rośliny
  • Nożyk do tapet z wymienionym ostrzem bądź skalpel, ew. ostry sekator
  • Ukorzeniacz (ja używam do roślin półzdrewniałych w przypadku zielnych, zdrewniałych i półzdrewniałych, wszystkie się bez problemu przyjmują)

Zasady ukorzeniania


  • Ukorzeniamy jedynie wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem, w dzień słoneczny, najlepiej po deszczu. Ukorzeniając w południe, kiedy temperatura jest wysoka narażamy rośliny na utratę wody, co skutkuje mniejszym procentem przyjęcia się roślin (po prostu więdną i potem usychają, najlepiej od razu po ścięciu przystąpić do ukorzeniania).
  • Rozmnażanie poprzez sadzonki zielne i półzdrewniałe przeprowadzamy wyłącznie od czerwca do połowy sierpnia (muszą zdążyć się ukorzenić przed mrozami).
  • Ziemię podlewamy dopiero wtedy, kiedy ziemia dobrze przeschnie (dobrze jest sadzonki opryskiwać codziennie, co dwa dni, zamiast początkowego podlewania).


Rodzaj Termin sadzonkowania Uwagi
Powojnik - Clematis zdrewniałe - luty (szklarnia) brak
Berberys - Berberis zielne - czerwiec-sierpień, półzdrewniałe - wrzesień, zdrewniałe - październik, listopad Kolce usuwać uważając na pączki.
Tulipanowiec - Lirodendron zielne, czerwiec-sierpień brak
Cytryniec - Schizandra zielne, czerwiec-lipiec Roślina dwupienna, najlepiej rozmnażać jednocześnie rośliny żeńskie i męskie.
Wawrzyn - Laurus zdrewniałe, październik - marzec Najlepiej używać czystego piasku rzecznego.
Hortensja - Hydrangea zielne, czerwiec-sierpień brak
Jaśminowiec - Philadelpus zdrewniałe, grudzień Ciąć w grudniu, przetrzymać w doniczkach w piasku, w piwnicy, na wiosnę wysadzać.
Porzeczka, agrest - Ribes zielne, czerwiec (w lipcu także można, lecz jest mniejszy % ukorzenionych sadzonek) brak
Tawuła - Spiraea zielne, lipiec/sierpień brak
Aronia rozmnaża się dobrze w każdym terminie (ja rozmnażałem przez zielne w lipcu) brak
Irga - Cotoneaster zielne, czerwiec-lipiec brak
Ognik - Pyracantha zielne - lipiec brak
Złotokap - Laburnum zielne - czerwiec Powierzchnia cięcia powinna być długa.
Bukszpan - Buxus zdrewniałe, luty/marzec Wysadzać bezpośrednio do gruntu w dniach, kiedy ziemia jest odmarznięta, pogoda słoneczna
Perukowiec - Cotinus zielne - lipiec brak
Ostrokrzew - Ilex zielne - lipiec/sierpień brak
Winobluszcz Parthenocissus zdrewniałe, luty-marzec Najlepiej rozmnażać w szklarni
Winorośl - Vitis zdrewniałe, grudzień-styczeń Najlepiej rozmnażać w szklarni, bądź w marcu (pod koniec) uciąć kilka sadzonek i włożyć do miesznaki ziemii torf:piasek 1:1 na parapecie
Aktindia, kiwi - Actindia zielne, czerwiec/lipiec brak
Bluszcz - Hedera rozmnażać kwiecień-maj Polecana mieszanka: 50% gleby ogrodowej, 25% gleby liściowej, 25% torfu z piaskiem.
Borówka - Vaccinium zdrewniałe, połowa kwietnia brak
Forsycja - Forsythia zielne, lipiec Ukorzenia się stosunkowo łatwo.
Ligustr - Ligustrum zielne, czerwiec-lipiec Ukorzenia się bardzo łatwo.
Wiciokrzew - Lonicera zielne, lipiec brak
Bez - Sambucus zielne - czerwiec/lipiec brak
Krzewuszka - Weigela zielne, półzdrewniałe - czerwiec-wrzesień brak
Milin - Campsis półzdrewniałe, sierpień/wrzesień brak

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


środa 31 lip 2013, 21:43
Wyświetl profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 1 ] 

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
 cron

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści forum bez zgody autorów.
Kontakt z administracją forum: kontakt@bezchemii.info
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Mocne SEO Katalogi



phpBB SEO