Posty bez odpowiedzi | Aktywne tematy Dzisiaj jest piątek 29 mar 2024, 07:26


Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
K(r)akao? 
Autor Wiadomość
Administrator
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post K(r)akao?
Witam,

dzisiaj trochę informacji o tak obleganym 'kakao'. Roślina, z której uzyskuje się ziarna to kakaowiec właściwy. Kwitnie i owocuje cały rok, także cały czas można z niej pozyskiwać nasiona. Nasiona zrywa się i poddaje się 5-cio dniowej fermentacji i się suszy (a potem albo do torebek jako 'surowe' kakao albo do produkcji czekolady).
Oglądam niektóre filmy i czytam trochę postów i się zastanawiam - czy to nie jest bujda? Szczególnie ten film mi dał do myślenia:



Przecież kłamstwo i oszustwo są na porządku co piątego słowa. Śmieszy mnie to, że tak zachwalają swój produkt a negują owoce i warzywa. Czemu nie ma żadnych informacji o szkodliwości kakao? Czemu wszyscy tylko zachwalają jego działanie? Patrzyłem na allegro - wszystkie oferty typu "tak tak, najlepszy produkt, zawiera wszystkie witaminy, minerały, pomaga zwalczać raka, odchudza itp., itd.". Druga sprawa to 1,200 kcal i 1,500 kcal. Do tego uprawianie sportu - to chyba jakaś bzdura (nie wiem kto, ale ja, gdybym miał przykładowo rozegrać mecz w siatkę - 3 godzinny, to po godzinie bym leżał i spał). Wszystkie diety to bujdy, a szczególnie, jeżeli ktoś mówi o zmniejszonej ilości kalorii. Przecież człowiek nie posiadający wystarczającej ilości węglowodanów to raczej zombie aniżeli człowiek.
Jak czekolada może odchudzać, jeżeli zawiera ogromne ilości tłuszczu (60% całego ziarna). Dziwi mnie to, że nie mogę znaleźć jakiegoś konkretnego wykresu, diagramu czy informacji ile tak na prawdę ziarno kakaowca zawiera tych witamin, tak wszyscy go zachwalają, lecz nikt nie poda konkretów. Jedyny rzetelny post zauważyłem tutaj

Dlaczego nikt nie pisze o teobrominie? Dla zwierząt jest to śmiertelna trucizna, a dla ludzi? Od kiedy jest tak, że to co jest dla większości zwierząt trucizną dla paru gatunków jest "super jedzeniem"? Czy to nie kolejny chwyt marketingowy?

Dla mnie jeszcze jedno wiarygodne źródło:




Zapraszam do dyskusji.

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


środa 05 wrz 2012, 07:29
Wyświetl profil WWW

Rejestracja: sobota 04 sie 2012, 20:44
Posty: 37
Pochwały: 3
Płeć:
Post Re: K(r)akao?
W ostatnim filmie użyłeś karobu, czy on jest w porządku?


wtorek 11 wrz 2012, 19:28
Wyświetl profil
Administrator
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post Re: K(r)akao?
Karob jest w porządku.

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


piątek 14 wrz 2012, 14:00
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 10 sty 2013, 19:41
Posty: 108
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwały: 12
Płeć:
Post Re: K(r)akao?
Kiedy przeczytałam ten temat mój świat się załamał, a przynajmniej mocno nim zatrzęsło. ;)
Bardzo lubię kakao i czekoladę.
Nie wierzę, żeby miała właściwości dietetyczne mające na celu redukcję masy ciała i zawsze traktowałam ją jako używkę.
Nie wykluczam, że teobromina może być szkodliwa, jednak dla mnie głównym przekazem tego filmu jest to, że kakao jest neurotoksyną, a koncerny nas oszukują, bo chcą nasze pieniądze.
Nie wyjaśnia zaś na czym ta toksyczność miałaby polegać.

Teobromina, podobnie jak kofeina i teina to pochodne metyloksantyn. Przypuszczam, że jeśli jedna jest w jakimś stopniu szkodliwa, pozostałe też powinny. Problem w tym, że ich działanie jest mało poznane.

Nie zgodzę się natomiast z stwierdzeniem, że jeśli jakaś substancja jest szkodliwa dla większości zwierząt, to musi być szkodliwa dla wszystkich.
Metabolizm poszczególnych substancji jest cechą charakterystyczny dla poszczególnych gatunków.


środa 23 sty 2013, 20:35
Wyświetl profil WWW

Rejestracja: niedziela 02 gru 2012, 12:38
Posty: 125
Pochwały: 5
Płeć:
Post Re: K(r)akao?
Pierwszy filmik nie działa.

Prawda jest taka, że czekolady są bardzo tłuste i bogate w proste cukry. To sprawia, że czyni to z niej ogromny problem dla organizmu- jak strawić takiego tłustego giganta...


czwartek 24 sty 2013, 11:30
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 5 ] 

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
 cron

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści forum bez zgody autorów.
Kontakt z administracją forum: kontakt@bezchemii.info
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Mocne SEO Katalogi



phpBB SEO