Posty bez odpowiedzi | Aktywne tematy Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 15:52


Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Ekologiczne opryski przeciwko szkodnikom 
Autor Wiadomość
Administrator
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post Ekologiczne opryski przeciwko szkodnikom
Witam,

wiosna ruszyła pełną parą, chociaż niekiedy jeszcze zwalnia tempo. Jak co roku na ogródku pełno chorób - od mszyc przez larwy żerujące na liściach a kończąc na kędzierzawości brzoskwini.
U mnie jak na razie jedynym problemem są mszyce. Atakują wszystko, co tydzień staram się pryskać drzewka - jabłonie sukcesywnie odpuszczają, brzoskwinia też odratowana - najgorzej z czereśniami i wiśniami. Pomocną ręką w tej sprawie wydają się być biedronki, lecz przez zatrute środowisko i używanie chemii tych małych stworzonek jest co raz mniej. Alternatywą może być usuwanie porażonych liści i palenie. Dość pracochłonny proces, ale pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się tych "robaków".
Dla bardziej leniwych i dla tych którzy wolą skutecznie uporać się z mszycą podaję przepis na gnojówkę z pokrzywy.

Do wyboru mamy tylko świeże ziele. Ja robię to tak, że dany pojemnik wypełniam pokrzywą ugniatam i dokładam tak aby ugnieciony zapełniał całe wiaderko. Można mniej więcej przeliczyć to tak, że na 10 litrów wody potrzeba kilogram pokrzywy. Potem zostawiam to na kilka dni, zazwyczaj po pięciu dniach można pryskać rozcieńczając roztwór 1:15 z wodą. Ważne, aby tą gnojówkę przecedzić przez jakiś materiał, aby brudy nie dostawały się do spryskiwacza i nie zatykały dyszy. Pryskać co dwa dni, można dodać mydła potasowego w płynie, bądź płynu do mycia naczyń, aby środek został na liściach i chronił przed wgryzieniem się mszyc. Aby opryski działały skutecznie zalecam pryskać od jednego do dwóch tygodni w przeciągu jednego "zabiegu pozbycia się mszyc", natomiast zapobiegawczo co tydzień, co dwa.
Chciałbym nadmienić, iż nie rozcieńczona gnojówka świetnie nadaje się do podlewania kompostu, przyspiesza proces kompostownia, a rozcieńczona jest świetnym nawozem azotowym pod rośliny.

Skrzyp polny
Tutaj mamy większe pole manewru, gdyż głównie stosuje się tutaj i susz i świeże ziele. Ja pryskałem na początku wiosny i jak na razie drzewka są w stosunkowo zdrowe.


Wyciąg
Do sporządzenia wyciągu potrzebujemy 200 gramów suszonego ziela bądź kilogram świeżego. Zalewamy 10 litrami wody, odstawiamy na 24h. Mikstura gotowa - można opryskiwać, skuteczna przeciwko chorobom grzybowym (np. mączniak, parch jabłoni, kędzierzawość brzoskwini, zaraza ziemniaczana).

Wywar
Do sporządzenia wywaru potrzebujemy 200 gramów suszonego ziela bądź kilogram świeżego. Zalewamy 10 litrami wody, odstawiamy na 24h i gotujemy na najmniejszym ogniu przez pół godziny. Czekamy aż specyfik ostygnie pod przykryciem, dokładnie przecedzamy i pryskamy rośliny. Można rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:2. Również działa skutecznie jak i zapobiegawczo jak i interwencyjnie.

Ważne, aby specyfiki zużyć już tego samego dnia, gdyż potem substancje zawarte w nich utleniają się i tracą na wartości.
Jeżeli chodzi o wodę, używam zimnej z kranu, a do gnojówki można użyć deszczówki.

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


piątek 25 maja 2012, 21:14
Wyświetl profil WWW

Rejestracja: sobota 04 sie 2012, 20:44
Posty: 37
Pochwały: 3
Płeć:
Post Re: Ekologiczne opryski przeciwko szkodnikom
Stosuję gnojówkę z pokrzywy jako środek na mszyce, działa, a co najważniejsze, że sam środek nie jest taki skuteczny a dopiero biedronki, które przylatują żeby zajadać mszyce po oprysku.


niedziela 05 sie 2012, 14:25
Wyświetl profil
Administrator
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post Re: Ekologiczne opryski przeciwko szkodnikom
Dziwne, bo u mnie mszyce padały zazwyczaj po drugim oprysku a biedronek jest trochę, więcej jak w każdym roku.

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


poniedziałek 06 sie 2012, 08:45
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela 26 sie 2012, 23:48
Posty: 42
Pochwały: 4
Płeć:
Post Re: Ekologiczne opryski przeciwko szkodnikom
Ja z kolei używam gnojówki z pokrzyw jako nawóz. Dzięki niej mam duże, zdrowe i soczyste pomidory. Kiedyś opryskiwałam nią róże. Efekty były, ale dopiero po kilkakrotnym użyciu. Później postawiłam pod różą wiadro z fermentującą gnojówką i mszyce całkiem się wyniosły. Podobno dobrym sposobem na zwabienie biedronek jest też opryskanie liści wodą z cukrem.

A czym opryskujecie brzoskwinie? Znacie jakiś ekologiczny oprysk? Ja mam małe drzewko i właśnie myślę nad jakąś ochroną dla niego, bo w przyszłym roku liczę na pierwsze owoce.


poniedziałek 27 sie 2012, 13:21
Wyświetl profil
Administrator
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post Re: Ekologiczne opryski przeciwko szkodnikom
Też słyszałem o wodzie z cukrem, nie stosowałem. A jeżeli chodzi o brzoskwinie to ja na wiosnę gdzieś tak pod koniec lutego pryskałem miedzianem (mój pierwszy w życiu oprysk chemiczny i ostatni). Potem już jak brzoskwinia puściła liście pryskałem (co tydzień pryskałem wszystkie drzewa, jabłonki, gruszę, czereśnie, wiśnie, śliwkę no i brzoskwinie gdzieś tak do lipca, potem już przestałem) wyciągiem ze skrzypu polnego, gnojówką z pokrzywy i wyciągiem z czosnku. W ciągu miesiąca wyglądało to tak, że raz w tygodniu pryskałem najpierw skrzypem, na drugi tydzień pokrzywą, potem czosnkiem i pokrzywą znowu. Ten cykl powtarzał się od kwietnia do lipca. Brzoskwinia - trzymała się cały czas, nie zachorowała do tej pory, tak samo ze śliwką, czereśniami i wiśniami. Najgorzej było z dużymi jabłonkami bo tych dużych nie pryskałem (jedynie dwie małe, które pozostały zdrowe), one zachorowały na parcha lecz jabłka mają i nie narzekam :smile: Jeżeli chodzi o pomidory i ogórki to z nimi był największy problem. Trochę je zaniedbałem, do połowy lipca wszystko było okej, lecz było parę dni wilgotno i parno - już zaraza na pomidorach i jakaś inna choroba na ogórkach. Popryskałem skrzypem i na szczęście się trochę uspokoiło, ale widzę, że teraz od nowa zaczyna wszystko "zdychać", stopniowo ale powoli.

ekologiczna, jak dbałaś o pomidory i ogórki? Nie chorowały przypadkiem? Ja mieszkam w mieście także u mnie ciężko o czyste powietrze i nad tym ubolewam. Marzy mi się domek na wsi Obrazek

P.S
Złączyłem twój post, następnym razem użyj opcji edytuj, która jest w okienku, którym widać post, w prawym, górnym rogu Obrazek

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


poniedziałek 27 sie 2012, 15:26
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela 26 sie 2012, 23:48
Posty: 42
Pochwały: 4
Płeć:
Post Re: Ekologiczne opryski przeciwko szkodnikom
Moje pomidory w tym roku oszalały. Obrazek
Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne to tylko kilka razy podlałam je gnojówką z pokrzyw, a niedawno, po obcięciu liści wyciągiem z tych właśnie. Mają bardzo dorodne owoce, co w poprzednich latach mi się nie zdarzało. Pomidory najlepiej owocują w nowym miejscu, w latach następnych są mniej okazałe.
Natomiast ogórki w moim ogródku niestety chorują, może to przez brak nawożenia gnojówką. Szczególnie teraz, w chłodniejsze dni, liście im żółkną i usychają. Podobnie mam z ogórkami na działce, plon w tym roku był marny.
W ogródku uprawiam ogórki w inspekcie (stara, duża, drewniana szafa przykryta starymi oknami). Kiedy wiosenna pogoda się ustabilizuje zdejmuję nakrycie, a ogórki zawieszam na sznurkach, po których się pną. Wydaje mi się, że radzą sobie lepiej niż te na ziemi i lepiej owocują. Podobno dobre efekty daje trzymanie ogórków przez cały czas pod agrowłókniną.


wtorek 28 sie 2012, 12:16
Wyświetl profil
Administrator
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post Re: Ekologiczne opryski przeciwko szkodnikom
Zdradzisz nam w jaki sposób przygotowujesz gnojówkę i w jakim stosunku ją potem rozcieńczasz? Używasz świeżych pokrzyw? Podyskutowałbym o sposobie uprawy pomidorów - zapraszam do tematu z pomidorami w tym dziale :)

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


wtorek 28 sie 2012, 13:11
Wyświetl profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 7 ] 

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
 cron

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści forum bez zgody autorów.
Kontakt z administracją forum: kontakt@bezchemii.info
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Mocne SEO Katalogi



phpBB SEO