Posty bez odpowiedzi | Aktywne tematy Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 09:57


Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Kawa 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rejestracja: czwartek 11 paź 2012, 18:51
Posty: 149
Lokalizacja: świętokrzyskie
Pochwały: 22
Płeć:
Post Kawa
Chciałabym, abyśmy podyskutowali trochę na temat kawy. Pobudza do życia, stawia na nogi, a jednocześnie wypłukuje magnez z organizmu. Ja okazyjnie bardzo lubię słabą kawę z cukrem i dużą gęstą pianką śmietankową. A Wy ? Jak często pijecie kawę ?



z www.kawa.wortale.pl ;

Badania wykazują także negatywne skutki picia kawy. Wiążą się one przede wszystkim z zawartą w niej kofeiną. Zwykle dotyczą przypadków spożywania kawy w zbyt dużych ilościach.
• spożycie zbyt dużej ilości kawy może wywoływać uczucie nerwowości, niepokoju i rozdrażnienia (tzw. "zdenerwowanie kofeinowe")
• podobnie jak herbata wpływa na żółknięcie zębów i może prowadzić do próchnicy
• ze względu na swoje właściwości pobudzające u większości ludzi utrudnia zasypianie (u nielicznych występuje efekt przeciwny)
• nieznacznie zmniejsza płodność zarówno u mężczyzn jak i u kobiet
• spożycie dużej ilości kawy przez kobietę w ciąży może zwiększać prawdopodobieństwo martwego urodzenia. W związku z tym zalecane jest, by osoby w ciąży piły maksymalnie dwie filiżanki kawy dziennie
• gotowana kawa może w dużym stopniu wpływać na podniesienie poziomu cholesterolu
• kawa może zwiększać prawdopodobieństwa ataku serca u osób o wolniejszym metabolizmie (posiadających gen spowalniający detoksykację kofeiny w wątrobie) nawet o 133% w przypadku picia powyżej 4 filiżanek dziennie. Wspomniany gen posiadało 54% osób uczestniczących w badaniu
• spożycie dużej ilości kawy może zwiększyć prawdopodobieństwo niektórych chorób serca


Pozytywne właściwości kawy
Według niektórych badań kawa pita w umiarkowanych ilościach posiada pewne pozytywne, niekiedy nawet lecznicze właściwości.
• polepsza pamięć krótkotrwałą i chwilowo podwyższa poziom IQ
• zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby
• dotlenia organizm, przez co ułatwia koncentrację, a także pozytywnie wpływa na krążenie i układ trawienny
• przyśpiesza metabolizm, tym samym zwiększa tempo przemiany lipidów i pomaga zapobiegać zmęczeniu mięśni
• zmniejsza ryzyko wystąpienia u mężczyzn kamicy żółciowej
• przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory pęcherza wśród palaczy
• zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona
• nawet do 50% zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II
• zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita i wątroby (hepatomę)
• zwiększa efektywność środków przeciwbólowych
• jest głównym przeciwutleniaczem w diecie osób spożywających niewiele owoców i warzyw
• polepsza perystaltykę jelit



A takie jest zdanie ojca Grzegorza Sroki na temat kawy i jego przepisy na dobrą kawę ;


Kawa słaba – to 1 łyżeczka z czubkiem na szklankę wrzątku. Przykryć na 7minut, osłodzić 1 małą łyżeczką cukru i powoli pić ciepłą. Taka kawa ma swoje zalety ;
- usuwa zmęczenie i sprzyja wysiłkowi umysłowemu
- zwiększa wydzielanie soków żołądkowych – ułatwia trawienie
- w małej ilości działa odtruwająco – poprawia refleks
- kawa jest towarzyska – uzależnia towarzysko
- słaba osłodzona pita sporadycznie jest lekarstwem dla regeneracji sił
- zdrowi mogą pić kawę z mlekiem i śmietanką
- nie wolno pić kawy na czczo – zakwasza organizm
- kawa jest moczopędna – nie pijemy jej przed podróżą
- kawę pije się powoli, jeśli przy kawałku ciasto to bez cukru




Kawa mocna – to 3 łyżeczki na szklankę wrzątku i nie osłodzona.
Uboczne i szkodliwe działanie mocnej kawy ;
- nie słodzona niszczy zupełnie witaminę B1
- po krótkim przebudzeniu ( od 15min do 1 godz. ) obniża poziom cukru we krwi i powoduje senność
- wywołuje niepokoje, bicie serce, zawroty głowy, agresywność.
- pita po godzinie 17 powoduje bezsenność – gonitwę myśli
- dzieci i młodzież nie mogą pić mocnej kawy
- w fusach znajduje się smółka sprzyjająca wrzodom i rakowi żołądka
- uodparnia organizm na znieczulenie i narkozę
- kofeina jest trucizną dla komórek mózgowych

Powyższe uwagi sprawdzają się w życiu człowieka. Jeśli masz wypić kawę to zastanów się ile Ci to da korzyści i czy Ci nie zaszkodzi.


Autor postu otrzymał pochwałę

Załączniki:
ttttt.jpg
ttttt.jpg [ 4.25 KiB | Przeglądany 3014 razy ]
ggg.jpg
ggg.jpg [ 5.56 KiB | Przeglądany 3014 razy ]
ggggt.jpg
ggggt.jpg [ 6.24 KiB | Przeglądany 3014 razy ]

_________________
,, Uprzejmość tak mało kosztuje, a tak wiele można nią kupić. " Charles Talleyrand
niedziela 17 mar 2013, 19:05
Wyświetl profil

Rejestracja: niedziela 02 gru 2012, 12:38
Posty: 125
Pochwały: 5
Płeć:
Post Re: Kawa
Piję kawę codziennie, kubek 300ml i się mam bardzo dobrze. Robię ją w kawiarce.
Słuchałem audycji o kawach i sposobach przygotowywania. Wyłącznie kawa robiona pod ciśnieniem jest dobra, nie zawiera tej specyficznej goryczy i innych szkodliwych rzeczy. Wychodzi to z krótkiego kontaktu kawy z gorącą wodą. Ciśnienie w kawiarkach to około 3 bary, w ekspresach mamy wyższe. Polska plujka, czyli zalanie kawy wodą ma kwaśne pH, gorycz, zawiera wiele szkodliwych związków i najlepiej jej unikać. Rozpuszczalne to już samo zło.

A jaką pić? Po pierwsze, aby była parzona w ekspresie, kawiarce etc...
Przynajmniej mielona uznanej marki, a najlepiej mielona we własnym domu:) najlepsza opcja zamówić sobie kawę w palarni kawy.
Kawy mielone, czy to ziarniste dostępne w sklepach mają ponad rok od daty zbioru, co jest bardzo złe.

Dodatkowo dobra jakościowo kawa nie wymaga cukru, mleka i innych dodatków. W tej audycji bariści mówili, że prawdziwa i dobra kawa sama w sobie jest tak smaczna, że nie wymaga dodatków.


Autor postu otrzymał pochwałę

niedziela 17 mar 2013, 21:05
Wyświetl profil
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post Re: Kawa
Dużo osób pije kawę kilka razy dziennie, lecz jaki jest tego skutek? Organizm dostaje cynk od mózgu "popatrz, leci kawa, o, widzę tam kofeinę, przygotujcie się, czeka nas ostra praca" - no i organizm wskakuje na najwyższe obroty, a tu się okazuje, że nie ma na co energii zużyć, bo albo siedzi się przed telewizorem albo przed komputerem. Wielu ludzi uzależniło się od kawy pijąc kilka dziennie, jak wcześniej wspomniałem - chodzą półprzytomni, bo pobudza ich na chwilę, a potem znów i tak w kółko. Ja polecam kawę zbożową (chociaż i tak rzadko piję bo z reguły to raz na tydzień). Kawa czarna jakoś mi nie smakuje, a dostęp raczej mam tylko do zwykłej, fusiastej. Lepiej uzależnić się od narkotyku pt. "woda". Uzależnienie bez negatywnych efektów :) Jak widać więcej skutków ubocznych, aniżeli pozytywnych. Te pozytywne można zastąpić bez problemu innymi źródłami.

Nie mam żadnego doświadczenia w sposobach zaparzania kawy i żadnej wiedzy na ten temat wobec tego tutaj zostawiam puste pole.

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


poniedziałek 18 mar 2013, 15:21
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 10 sty 2013, 19:41
Posty: 108
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwały: 12
Płeć:
Post Re: Kawa
Bardzo rzadko sięgam po kawę. Najczęściej w dni, kiedy nie mam na nic siły mimo, iż zdaję sobie sprawę, że kawa to bardziej placebo niż trwały efekt pobudzenia(teoretycznie efekt ten trawa podobno około 20 min). Właściwie trudno nawet nazwać to kawą, gdyż jest to roztwór niewielkiej ilości kawy rozpuszczalnej z dużą ilością mleka, bez cukru. Jest to tak rzadko występujące zjawisko, że nawet nie robię sobie z tego powodu wyrzutów. Tak, dokładnie zdaję sobie sprawę, że kawa rozpuszczalna to samo zło.

A co powiecie o yerba mate, czyli naparze z ostrokrzewu paragwajskiego? Pija ktoś?


poniedziałek 18 mar 2013, 17:45
Wyświetl profil WWW
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post Re: Kawa
Kiedyś piłem, ale zaprzestałem, nie za bardzo smak mi podchodził, zapewne kwestia przyzwyczajenia - tak jak z zieloną.
Trypsydo, pijasz yerba mate?

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


czwartek 21 mar 2013, 21:36
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 10 sty 2013, 19:41
Posty: 108
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwały: 12
Płeć:
Post Re: Kawa
Myślę, że zwolennicy o pasjonaci Yerba Mate powiedzieliby, że sposób spożywania przeze mnie tego napoju, to nic innego jak profanacja w czystej formie ;) Piję bardzo rzadko, napar z jednej łyżeczki, ze szklanki, przez słonkę i to najczęściej nie stanie czystym a w postaci mieszanki z trawą cytrynową bądź innymi dodatkami jak cytrusy czy kwiaty..


niedziela 24 mar 2013, 13:56
Wyświetl profil WWW
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek 06 kwie 2012, 14:21
Posty: 475
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pochwały: 9
Płeć:
Post Re: Kawa
A jeżeli chodzi o rośliny - może ktoś uprawia kawę w domu? Jeżeli tak to prosiłbym o zamieszczenie zdjęcia.

_________________
Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby - Hipokrates.

Co zaś jest w życiu dobre? Umiłowanie do pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość. Dobrze jest oddać się takiemu działaniu, w które możesz zaangażować się całym sobą; działaniu, które samo w sobie przynosi ci tyle radości, że sukces, uznanie czy aprobata po prostu nie mają żadnego znaczenia. Pomocny może też okazać się powrót do natury. Porzuć tłum, idź w góry i w ciszy obcuj z drzewami, kwiatami, zwierzętami, z morzem, chmurami, niebem i gwiazdami. - Anthony de Mello


wtorek 30 kwie 2013, 11:14
Wyświetl profil WWW

Rejestracja: piątek 10 cze 2016, 11:47
Posty: 16
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Post Re: Kawa
Kiedyś byłam uzależniona od kawy. Obecnie walcze z nałogiem i staram się ją ograniczać...


poniedziałek 13 cze 2016, 13:42
Wyświetl profil WWW

Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 07:30
Posty: 12
Płeć:
Post Re: Kawa
Nie spodziewałam się że kawa może być tak szkodliwa całe szczęście jej nie piję. Słyszałam że jest też dobra do lewatywy.


czwartek 04 sie 2016, 08:06
Wyświetl profil

Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 08:27
Posty: 2
Płeć:
Post Re: Kawa
Joogola43, mam tak samo. Zwłaszcza, że mam naturalnie niskie ciśnienie i bez mocnej kawy codziennie rano po prostu byłabym nie do życia. Kiedyś próbowałam ograniczyć kawę ale podejrzewam że jestem już uzależniona fizycznie... Zaczęła mnie strasznie boleć głowa.


wtorek 30 sie 2016, 09:10
Wyświetl profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 10 ] 

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
 cron

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści forum bez zgody autorów.
Kontakt z administracją forum: kontakt@bezchemii.info
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Mocne SEO Katalogi



phpBB SEO